تبلیغات
مجله موسیقی آریا - دانلود فول آلبوم مشکی؟ نه
دانش بیشتر = شناخت بهتر = انتخاب برتر

دانلود فول آلبوم مشکی؟ نه

چهارشنبه 7 دی 1390 02:13 ب.ظ

نویسنده : مجله موسیقی آریا
ارسال شده در: اخبار ،


خواننده: مهرداد داودیان

تنظیم کننده: امیر حسن زاده

ترانه سرایان: عبدالجبار کاکایی، مهرداد داودیان و....

پخش از: شرکت گلچین


                                                                               


در تنظیم این آلبوم سعی شده تا از تنوع سازها در ارکستراسیون آهنگها برای ایجاد فرم و طنین صوتی متفاوت استفاده شود. بکار گیری سازهای سنتی ایرانی مانند تار، سه تار، سنتور، نی ، باقلاما  در کنار سازهای غربی و  تلفیق موسیقی شرق وغرب به صورت هارمونیک و همزمان از ویژگیهای این آلبوم میباشد.

به طور مثال:
Track 2 آهنگ بهونه - ساز سه تار با جملاتی کنترپوانیک و ارائه ای کاملا شرقی به همراهی هارمونی غربی در زیر صدای خواننده فرمی تازه ایجاد می کند  و ساز نی  ایرانی در شروع آهنگ، همگام با فضای تند آهنگ شده و در اوج آهنگ به همراه خواننده وارد فضای شرقی شده و با جملات ساز ارگان که فرمی غربی (راک) ارائه میکند پیش میرود که به صورت همزمان حالاتی شرقی و غربی شنیده میشود و در ادامه  با جملاتی آزاد در گام شرقی(نوا)  پیش می رود و  سپس از فضای شرقی و سنتی خود رها شده و با فرمی جدید در گام پنتاتونیک جانی تازه به آهنگ داده و قدرت اجرائیش را هرچه تمام تر نشان میدهد.

Track 6 آهنگ مشکی؟ نه - ساز ویلن نماد سپیدی و ساز گیتار الکتریک نماد سیاهی است که با توجه به مزمون شعر بکار گرفته شده. با شروع آهنگ ، ساز ویلن ریتم و تحرک را که نشان از شادی و شور و روشنی دارد ارائه میکند و در اواسط گیتار الکتریک یکدفعه با حضور خود به نبرد با سپیدی می پردازد که در آخر ویلن با حضور خود او را کنار زده و با جملات خود نور و سپیدی را جایگزین می کند.

Track 7 آهنگ صدام بزن - ساز کمانچه با جملات کاملا شرقی نشان از اصالت شرقی خود دارد و در اوج آهنگ با ورود ساز گیتار الکتریک که ارائه ای کاملا غربی دارد(گام پنتاتونیک) ، ساز باقلاما خود را همزمان با او پیش میبرد اما کاملا شرقی با فواصل ربع پرده ای خود در کنار گیتار الکتریک روح شرقی را در موسیقی جاری میسازد و هماهنگی خود را با جملات گیتار نشان داده و ثابت میکند که این ساز سنتی و کهن چطور با سازی مدرن و جوان می تواند پا به پا در حرکت باشد و  توانش را ارائه دهد.

Track 8 آهنگ کاشکی - موسیقی با فضایی شرقی و آرام با جملات ساز کلارینت شروعی عمیق دارد اما رفته رفته موسیقی اوج گرفته و در اواسط اهنگ با پاساژی تند توسط ویلن ها  به فضایی مرموز و رمزآلود غربی میرود که با ساز گیتار الکتریک همراه است و با فرودی آنی وسپس اندکی تعمق خود را دوباره به سمت فضای شرقی باز می گرداند.

توضیحات ارائه شده برای درک و لذت بیشتر از کارهای انجام شده در تنظیم آهنگها بود که تا اندازه ای حرکتی تازه در موسیقی به حساب می آمد. امیدوارم تا این توضیحات سبب شود مخاطبین تنها به کلام توجه نکنند و برای گوش دادن به موسیقی تمامی اجزا را با دقت گوش کنند تا کمک به بالا رفتن فهم موسیقیایی شود. زیرا در صورت توجه و دقت مخاطبین است که تولید کنندگان موسیقی مجبور میشوند تا  دقت بیشتری برای تولید موسیقی خود داشته باشند که این امر خود باعث پیشرفت و نوآوری در موسیقی میشود.








دیدگاه ها : نظرات
برچسب ها: دانلود فول آلبوم مشکی؟ نه ، دانلود آلبوم مشکی؟ نه با صدای مهرداد داودیان ، آلبوم مشکی؟ نه با صدای مهرداد داودیان ، معرفی آلبوم مشکی؟ نه ، مهرداد داودیان ، download Album Black? no ، Mehrdad Davodian ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 دی 1391 04:37 ق.ظ